Вентиляція чистих приміщень в Україні

У попередніх статтях ми говорили про особливі умови проектування і монтаж інженерних мереж на фармацевтичному виробництві. Тепер більш детально розповімо про вимоги до вентиляції чистих приміщень відповідно до стандарту GMP.

Чисті виробничі приміщення потрібні для виробництва стерильних ліків, вони повинні бути обладнані відповідними системами припливно-витяжної вентиляції і кондиціонування (HVAC). Вентиляція чистих приміщень організована таким чином, що повітря рухається зверху вниз без турбулентності, тобто ламінарно (без перемішування). Таким чином, частки бруду збираються в один потік біля підлоги і не розлітаються по приміщенню.

схема-1схема-2

Всі типи конструкцій системи вентиляції в чистому приміщенні повинні проектуватися так, щоб постійно підтримувалися необхідні параметри повітря, яке контактує з компонентами продукції і може вступати з ними в реакцію. Система HVAC і чисті приміщення в фармацевтиці відносяться до систем прямого впливу і до них пред'являються кваліфікаційні вимоги, які досить великі. Вони встановлюють вимоги щодо:

  • якості, правильності вибору і установки вентиляційного обладнання
  • нормальної безперебійної роботи обладнання в заданому режимі експлуатації

На даний момент виробилися типові рішення, які дозволяють уникнути помилки і неточності при проектуванні і монтажі вентиляції. Вони стосуються:

  • принципів побудови HVAC
  • визначення необхідної структури і параметрів кондиціонера
  • вибору системи фільтрації повітря
  • визначення кратності повітрообміну
  • забезпечення заданої температури і вологості в приміщенні

Дуже важливо, щоб підтримувався баланс повітрообміну, тобто приплив повітря повинен дорівати відтоку. Невідповідність цій вимозі призводить до недотримання заданого рівня перепадів тиску, проблем з відкриванням, закриванням дверей і т.д. У чистих приміщеннях має підтримуватися різний тиск, тому для них це особливо важливо.

Читайте також про требованиях к поддержанию влажности и температуры в чистых помещений.