Новини будівельного ринку України

       Наразі в Україні склалася дуже неоднозначна і складна ситуація в будівельній галузі, пов'язана зі змінами в державній регуляториці. Ми проаналізували поточну ситуацію із різних джерел та нормативних актів. Ось що маємо:

В галузі будівництва до 13 березня 2020 існувало три дозвільні документи, які дозволяли будівництво та проектування:
1. Будівельна Ліцензія
2. Дозвіл на початок робіт
3. Сертифікат проектувальника

На сьогоднішній день, існує два дозвільних документи, які можливо отримати, це:
1. Декларація на початок робіт.
2. Сертифікат проектувальника.

Детальніше про зміни в документах:

~ Будівельна Ліцензія:
13 березня 2020 Кабінет Міністрів приймає рішення про ліквідацію ДАБІ, та створення в майбутньому трьох нових органів, які поділять між собою функції ліквідованої ДАБІ:
1. Державна сервісна служба містобудування України.
2. Державна інспекція містобудування.
3. Державне агентство з технічного регулювання у містобудуванні України.
Таким чином, ДАБІ ліквідована, нові органи не сформовані. По старих умовах ліцензії не видають, і по нових також ніяких дозвільних документів не існує.
Раніше видані ліцензії - продовжують діяти.
Білше 3500 ліцензій, термін дії яких закінчився з початку року, на сьогодні ніяк подовжити не можливо. Компанії, які на завершальній стадії будівництва, ввести в експлуатацію об'єкт без діючої ліцензії не зможуть.

~ Дозвіл на початок будівництва:
03 березня 2020 Кабінет Міністрів України ліквідовує процедуру видачі дозволів, на її місце приходить Декларація на початок робіт. Суть декларування полягає в мовчазній згоді влади. Замовник сам заповнює декларацію і чекає визначенний термін. Якщо влада його не зупинила, або не надала зауваження в заповнену декларацію, він має право виконувати роботи. На відміну від дозволу, декларація видається на кожен об'єкт окремо, скільки об'єктів будівництва, стільки декларацій.

~ Сертифікат проектувальника:
З сертифікатом проектувальника все залишилось по-старому:
Три категорії:
• Спеціаліст 2 категорії, відповідає – сс1 в будівництві.
• Спеціаліст 1 категорії, відповідає - сс2 в будівництві.
• Провідний спеціаліст, відповідає - сс3 в будівництві

Компанії, які не отримали ліцензію до 13 березня 2020, якщо не повернуть старий порядок, вже ії не отримають.

Також, існує проблема з діючими ліцензіями: до 31 грудня 2019 року видавали паперову форму ліцензії. З 01 січня 2020 по березень 2020 почали видавати електронну форму. В електронній версії на сайті ДАБІ не відкривається титульна сторінка ліцензії, відкрити моливо тільки перелік видів робіт, на якому написано без ліцензії (титульної сторінки) не дійсний. Своєчасно базу не доробили і всі переліки діючих ліцензій за всі роки опублікували без титульних сторінок. В період до введення електронноі форми в заявників була можливість сплативши державне мито, отримати паперову форму ліцензії з титульною сторінкою. І на сьогоднішній день, у декого є паперова форма, а у декого лише перелік видів робіт на сайті ДАБІ. Ця ситуація створює проблеми і плутанину на тендерах.